Slovenskí „Rimania“ oslávili narodeniny mesta Rím vo večnom meste

Autor: Boris Stoklas | 26.4.2013 o 13:48 | Karma článku: 8,62 | Prečítané:  940x

Uplynulo už 2766 rokov, odkedy Romulus vyoral brázdy večného mesta na vrchu Palatin. Bolo to v apríli v roku 753 pr. Kr. Brázda symbolizovala priebeh budúcej hradby a predstavovala varovanie pre každého, kto mal vkročiť na pôdu novozaloženého mesta. Kto vstúpi do mesta bez zbrane a v mieri, ten je vítaný ako hosť Ríma, kto však so zbraňou v ruke, ten zhynie. To boli slová prvého rímskeho kráľa, Romula. Počas stáročí, v priebehu ktorých si Rimania pripomínajú založenie mesta, sa udialo množstvo veľkých zmien. Vyhnanie posledného rímskeho kráľa Tarquinia Superba, založenie a pád Rímskej republiky, nástupy a vzostupy niekoľkých diktátorov, vznik Rímskeho cisárstva i jeho úpadok. Večné mesto bolo niekoľko krát dobyté a vyplienené, avšak aj napriek tomuto všetkému zostalo uznávaným a váženým mestom, symbolom moci, symbolom antickej inteligencie, rímskeho práva, ukážkou skvostnej architektúry a jednou z periel našej planéty.

 

Podujatím „Natale di Roma" si Rimania rok, čo rok pripomínajú všetky dávne udalosti histórie mesta. Večné mesto žije v tieto dni viac, než bežne. Prúdia sem kvantá turistov, konajú sa nové výstavy a ku dňu 21.4., kedy údajne Romulus vyoral brázdu ako hranicu mesta, sa koná historický sprievod rímskych vojsk, rôznych skupín odetých v historických kostýmoch, tanečníc a hudobníkov tancujúcich a hrajúcich na antické hudobné nástroje a antickú hudbu. Skupiny z celého sveta zdravia a bavia obyvateľov Ríma priamo v uliciach, kade kedysi viedli staroveké mestské cesty.

Tento rok bol veľmi výnimočný. Spomedzi 52 historických skupín sa zúčastnili sprievodu a tiež veľkej historickej bitky z čias prvého cisára Augusta dve slovenské skupiny, skupina S.C.E.A.R. z Bratislavy a skupina Sarus z Prešova. Slováci sa predstavili s ukážkou 5. kohorty pomocných zborov z Bratislavy-Rusoviec a ukážkou kohorty 15. légie Apollinaris z mesta Hainburg - Carnuntum v Rakúsku. Obe tieto vojenské jednotky mali v minulosti úzke prepojenie s územím Slovenska. So slovami „Salve Roma, urbs urbium!" zdravili Rím a jeho obyvateľov. V sprievode sa tiež predstavili slovenskí gladiátori a gladiátorky a niekoľko rímskych civilistov. Historickej bitky sa zúčastnilo množstvo talianskych skupín a z radov rímskeho vojska štyri zahraničné. Medzi nimi boli Bulhari, dve slovenské skupiny a česká skupina. Slováci veľmi milo prekvapili talianskeho organizátora, v sprievode sa predstavili v dobrom svetle a ukázali, že vedia byť zdatní v boji s barbarmi. Program vysielala rímska televízia v priamom prenose počas celého dňa. Bitku prebiehajúcu v starovekom hypodróme, Circu Maximu, sledovalo približne 5000 ľudí. Proti sebe sa v nej postavilo približne 250 rímskych vojakov a približne 150 barbarov.

3.JPG

Rímski vojaci zo Slovenska pochodujúci po Via dei Fori Imperiali

 

4.JPG

Rímske civilistky s košíkom plným ovocia a džbánom plným vody

5.jpg

Gladiátori z Prešova

2.jpg

Bitka s barbarmi v Circo Maximo (Slováci v pravom hornom roku spolu s Bulharmi a Čechmi)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.

SVET

Najvyšší kostol na svete ohrozuje ľudský moč

Ľudí neodrádza polícia ani vysoké pokuty.


Už ste čítali?