Slovenskí „Rimania“ oslávili narodeniny mesta Rím vo večnom meste

Autor: Boris Stoklas | 26.4.2013 o 13:48 | Karma článku: 8,62 | Prečítané:  1203x

Uplynulo už 2766 rokov, odkedy Romulus vyoral brázdy večného mesta na vrchu Palatin. Bolo to v apríli v roku 753 pr. Kr. Brázda symbolizovala priebeh budúcej hradby a predstavovala varovanie pre každého, kto mal vkročiť na pôdu novozaloženého mesta. Kto vstúpi do mesta bez zbrane a v mieri, ten je vítaný ako hosť Ríma, kto však so zbraňou v ruke, ten zhynie. To boli slová prvého rímskeho kráľa, Romula. Počas stáročí, v priebehu ktorých si Rimania pripomínajú založenie mesta, sa udialo množstvo veľkých zmien. Vyhnanie posledného rímskeho kráľa Tarquinia Superba, založenie a pád Rímskej republiky, nástupy a vzostupy niekoľkých diktátorov, vznik Rímskeho cisárstva i jeho úpadok. Večné mesto bolo niekoľko krát dobyté a vyplienené, avšak aj napriek tomuto všetkému zostalo uznávaným a váženým mestom, symbolom moci, symbolom antickej inteligencie, rímskeho práva, ukážkou skvostnej architektúry a jednou z periel našej planéty.

 

Podujatím „Natale di Roma" si Rimania rok, čo rok pripomínajú všetky dávne udalosti histórie mesta. Večné mesto žije v tieto dni viac, než bežne. Prúdia sem kvantá turistov, konajú sa nové výstavy a ku dňu 21.4., kedy údajne Romulus vyoral brázdu ako hranicu mesta, sa koná historický sprievod rímskych vojsk, rôznych skupín odetých v historických kostýmoch, tanečníc a hudobníkov tancujúcich a hrajúcich na antické hudobné nástroje a antickú hudbu. Skupiny z celého sveta zdravia a bavia obyvateľov Ríma priamo v uliciach, kade kedysi viedli staroveké mestské cesty.

Tento rok bol veľmi výnimočný. Spomedzi 52 historických skupín sa zúčastnili sprievodu a tiež veľkej historickej bitky z čias prvého cisára Augusta dve slovenské skupiny, skupina S.C.E.A.R. z Bratislavy a skupina Sarus z Prešova. Slováci sa predstavili s ukážkou 5. kohorty pomocných zborov z Bratislavy-Rusoviec a ukážkou kohorty 15. légie Apollinaris z mesta Hainburg - Carnuntum v Rakúsku. Obe tieto vojenské jednotky mali v minulosti úzke prepojenie s územím Slovenska. So slovami „Salve Roma, urbs urbium!" zdravili Rím a jeho obyvateľov. V sprievode sa tiež predstavili slovenskí gladiátori a gladiátorky a niekoľko rímskych civilistov. Historickej bitky sa zúčastnilo množstvo talianskych skupín a z radov rímskeho vojska štyri zahraničné. Medzi nimi boli Bulhari, dve slovenské skupiny a česká skupina. Slováci veľmi milo prekvapili talianskeho organizátora, v sprievode sa predstavili v dobrom svetle a ukázali, že vedia byť zdatní v boji s barbarmi. Program vysielala rímska televízia v priamom prenose počas celého dňa. Bitku prebiehajúcu v starovekom hypodróme, Circu Maximu, sledovalo približne 5000 ľudí. Proti sebe sa v nej postavilo približne 250 rímskych vojakov a približne 150 barbarov.

3.JPG

Rímski vojaci zo Slovenska pochodujúci po Via dei Fori Imperiali

 

4.JPG

Rímske civilistky s košíkom plným ovocia a džbánom plným vody

5.jpg

Gladiátori z Prešova

2.jpg

Bitka s barbarmi v Circo Maximo (Slováci v pravom hornom roku spolu s Bulharmi a Čechmi)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočner písal Zsuzsovej o sledovaní Sulíka a Rajtára chcel dostať do basy

Ďalšia časť Kočnerovej komunikácie potvrdzuje výpoveď Petra Tótha.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je desivé vidieť, kto všetko si vás lustruje

Polícia si volá novinárov. Zisťujú, ako o nich zbierali informácie.

Stĺpček Petra Schutza

Posty pridelencov treba zrušiť

Inštitút pridelenca je azda najlukratívnejšou trafikou.


Už ste čítali?